Co znajdę w raporcie BIK?

Co-znajdę-w-raporcie-BIK

Raport BIK – czyli coś o czym każdy słyszał. Większość z nas niestety posiada dość wybrakowaną wiedzę na jego temat. Czym tak właściwie jest raport BIK? Co możemy w nim znaleźć? Skąd wzięła się jego nazwa? Lepiej nie mieć z nim nic wspólnego? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziemy poniżej.

Co to jest raport BIK?

Biuro Informacji Kredytowej S.A. (BIK) – przedsiębiorstwo założone przez Związek Banków Polskich i prywatne banki, którego zadaniem jest gromadzenie, integrowanie i udostępnianie danych dotyczących historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów oraz od niedawna również pozabankowych firm pożyczkowych.

A więc raport BIK jest to nic innego jak nasza historia kredytowa. Znajdziemy w nim przede wszystkim informację o tym jakie kredyty/pożyczki zaciągnęliśmy, na jaki okres, ile rat pozostało nam do spłacenia a także czy mamy opóźnienia w opłatach.

BIK czy BIG?

Jest to zatem kwestia wymowy czy BIG to zupełnie coś innego?

Biuro informacji gospodarczej (BIG) – instytucja gromadząca, przechowująca i udostępniająca dane o nierzetelnych dłużnikach.

Baza BIG gromadzi dane o nierzetelnych dłużnikach podczas gdy baza BIK zawiera wszystkie informacje dotyczące historii kredytowej klientów. Reasumując, w bazie BIG znajdą się tylko osoby, które nie płaciły rzetelnie swoich zobowiązań oraz informacje na temat tych właśnie zobowiązań.

Czy to źle, że jestem w BIKu?

Skoro wiemy już czym jest baza BIK oraz czym różni się od BIGu, możemy zadać sobie pytanie “Czy dobrze jest się w niej znajdować?”. Prawdopodobnie większość z nas słyszała już, że bez historii kredytowej, ciężko o dobry kredyt. Dlatego też młodym dorosłym poleca się zakup przysłowiowego “czajnika” na raty aby zrobić sobie dobra historię. Tutaj pojawia się właśnie słowo klucz, czyli “dobra historia kredytowa”. Niewątpliwie dobrze jest znajdować się w bazie BIK lecz tylko pod warunkiem, że znaleźć będzie tam można same dobre informacje na nasz temat. Starając się o duży kredyt hipoteczny bez historii kredytowej, bank prawdopodobnie odmówi nam kredytu bądź drastycznie zaniży jego kwotę ponieważ nie będzie wiedział czy jesteśmy rzetelnym płatnikiem. To samo tyczy się oczywiście sytuacji, kiedy w bazie BIK będą informacje na temat opóźnień w spłacie zobowiązań. W takiej sytuacji bank może odmówić nam kredytowania w obawie, że nie zwrócimy długu.

Odpowiedzmy zatem na pytanie “Czy dobrze jest znajdować się w bazie BIK?”. Jest to nawet wskazane, oczywiście pod warunkiem, że wszystko płacimy w terminie.

Zaobserwuj pozyczkislask.pl na facebooku! Dzięki temu będziesz zawsze na bieżąco.

Gdzie mogę pobrać swój raport BIK?

Wnioskując o kredyt zazwyczaj nie jesteśmy do końca pewni co bank może znaleźć w naszym raporcie BIK. Dlatego warto wcześniej sprawdzić to samemu. Raport z bazy BIK możemy pobrać samodzielnie klikając ten link.

 

Pobierz swój raport BIK

 

Do wyboru będziemy mieć dwie opcje.

1. Jeden raport – 39zł
2. Pakiet 12 raportów – 99zł

Opcja numer dwa pozwoli nam na kontrolowanie i śledzenie spłaty zadłużenia na przykład raz w miesiącu.

Przykładowy raport BIK